Bagan dawniej Pagan czyli miasto tysiąca świątyń.

17.02.2020 około godziny 18 samolotem linii Mann Yadanarpon Airlines przylecieliśmy z lotniska Mandalay na lotnisko Nyaung w Bagan.

Przy wyjściu z lotniska musieliśmy zapłacić 25 tys. Kyatów czyli około 18 dolarów z osobę. Była to jednorazowa opłata i więcej nie musieliśmy kupować żadnych biletów zwiedzając Bagan.

Bagan to starożytne miasto, które znajduję się na liście Unesco. W IX-XIII dawna stolica Państwa Pogańskiego, które dało początek Myanmaru. Mniej więcej w tamtym okresie powstało około 10 tys. pagód, świątyń i klasztorów. Do dnia dzisiejszego zachowało się około 2 tys. budowli w lepszym lub gorszym stanie, wciąż zachwycających. Nawet trudno sobie wyobrazić jak piękny był ten kompleks czasach świetności.

Bagan można zwiedzać na wiele sposobów (taksówka, autobus, rower itd.). Wydaje mi się jednak, że najszybciej i najbardziej niezależnie można to zrobić za pomocą motorków. Z wypożyczeniem sprzętu nie ma najmniejszego problemu. Każdy hotel ma do wypożyczenia motorki albo może pomóc w wypożyczeniu.
My spędziliśmy w Bagan w sumie 2 dni i 2 noce. Jednak myślę, że dłuższy pobyt z pewnością nie byłby nudny.



Pagoda Shwezigon czyli Złota pagoda na wydmie.

Pagoda Shwezigon znajduje się w Nyaung-U. Jest to przepiękna złota stupa z licznymi świątyniami i kapliczkami, której budowla rozpoczęta została z panowania króla Anawrahty z (1059-106), a zakończyła się w 1102 roku. Pagoda składa się z pięciu tarasów. Są tam też cztery posągi Buddy i cztery posągi strażników w postaci gryfów.

Lot balonem.

Jedną z wyjątkowych atrakcji w Bagan jest poranny lot balonem i oglądanie wschodu słońca nad świątyniami. Ja niestety nie mogłam podziwiać tego widoku. Musiałam wierzyć na słowo mojemu mężowi i córce. I oczywiście podziwiać zdjęcia. Lot jest ogólnie drogi (ponad 300$), ale jest to niepowtarzalne doświadczenie.
Na terenie Bagan jest kilka firm oferujących tą usługę. My skorzystaliśmy z Balloons over Bagan. Więcej informacji tutaj.  


Dhammayangyi Temple.


Świątynia Dhammayangyi jest największą ze wszystkich świątyń w Bagan i podobno została zbudowana przez króla Narathu w XII wieku w ramach pokuty za zamordowanie ojca i wuja. Świątynia nie została ukończona, bo król Narathu też został zamordowany. Wnętrze budynku jest zamurowana, można wchodzić tylko do bocznych korytarzy.

Świątynia Ananda zwana Opactwem Westminsterskim w Birmie.

Świątynia powstała w 1105 roku i jest zbudowana w kształcie krzyża z pagodą na szczycie i kilkoma tarasami. Znajdują się tam też cztery posągi Buddy i każdy z nich patrzy w inną stronę świata. Na ścianach świątyni można podziwiać tablice wykonane z terakoty. Każda z tych tablic przedstawia jedną historię jataki czyli zbioru hinduskich opowiadań opisujących poprzednie wcielenia Buddy.


Pagoda Shwesandaw.

Najwyższa pagoda w Bagan, która powstała 1057 roku, składająca się w pięciu tarasów i stupy. W świątyni tej znajdują się włosy Buddy Gautamy.

Pagoda Dhammayazika.

Pagoda została zbudowana w 1196 roku. Składa się w kopuły i trzech tarasów, na których znajduje się terakota ze scenami z Jataki.

Świątynia Lemyethna.

Budowla ta powstała w 1222 roku jest prawdopodobnie jedną z ostatnich świątyń zbudowanych przez pogańska dynastię Myanmaru. Ta budowla była jedną z moich ulubionych w Bagan. Można już ją zauważyć z daleka. Wyróżnia się na tle innych, bo jest cała biała z elementami złota.

Hotel.

W hotelu Bagan Thande spędziliśmy dwie noce. Sam kompleks bardzo nam się podobał. Pyszne śniadania, kolacje i występy lokalnych artystów tworzyły niesamowity klimat. Była to również super baza wypadowa do zwiedzania Bagan. Kompleks składa się z bungalowów i pokoi do wynajęcia. My zdecydowaliśmy się wynająć bungalow, który nie za bardzo przypadł nam do gustu. Miejsce było ciemne, niezbyt przestronne i nie pachniało przyjemnie. Na szczęście nie spędzaliśmy tam za dużo czasu.

Więcej informacji tutaj

W Bagan pozostaliśmy do 20 lutego 2020 i o godzinie 7.20 wylecieliśmy nad jezioro Inle.

About The Author

Iwonka